bamakhadamat@gmail.com

گرم نکردن مایکروفر

گرم نکردن مایکروفر

علت گرم نکردن مایکروفر و سولاردوم چیست؟ آموزش رایگان تعمیر مشکل گرم نکردن مایکروفر (مایکروویو)

مایکروویو و سولاردوم روشن می شود اما گرم نمیکند این مشکل می تواند ناشی از عوامل مختلف باشد، در این مقاله به بررسی جز به جز قطعات، آموزش تعمیر و دلیل گرم نکردن مایکروفر میپردازیم.

بررسی دیود در تعمیر مایکروویو

وقتی مایکروفر گرم نمیکند ، احتمال دارد دیود خراب باشد، در اینصورت وظیفه برق رسانی به مگنترون مختل میگردد.

نحوه آزمایش دیود مایکروویو با مولتی متر:

  1. قبل از شروع به کار حتما دستگاه را از برق جدا کنید.
  2. دیود به خازن وصل است و در داخل محفظه ماکروفر در گوشه قسمت انتهایی قرار دارد، آن را برای تست با مولتی متر جدا کنید. برای دسترسی به آن ، ابتدا باید دستگاه را باز کرده و حتما به وسیله یک پیچ گوشتی خازن را تخلیه کنید.
  3. مولتی متر خود را بر روی بیزر (بوق) قرار دهید و پروپ های مولتی متر را بر روی پایه های دیود قرار دهید اگر صدای بوق داشته باشید و پایه ها به هم راه بدهند دیود معیوب است و باید تعویض شود.

توجه: برای تعویض دیود یا تعمیر مایکروفر خود با توجه به عدم اطلاع از نحوه کارکرد مایکروفر و نداشتن آشنایی با قطعات الکترونیکی ایمن تر است، با ما تماس بگیرید.

نقش میکروسوئیچ در مشکل گرم نکردن مایکروفر (مایکروویو)

گاهی با خرابی میکروسوئیچ (کلید درب) مایکروفر روشن نمیشود ولی گاهی نیز ممکن است با خرابی آن، مایکروفر روشن میشود ولی گرم نمیکند، ممکن است به معنای شکسته شدن سوئیچ درب باشد. سوئیچ درب به سایر اجزای مایکروویو برق رسانی می کند تا در هنگام بسته بودن درب ماکروفر، ولتاژ لازم را تأمین کنند و هنگام باز شدن، دستگاه متوقف شود.

در برخی موارد ممکن است که یکی از میکروسویچ ها خراب باشد، دستگاه روشن شود، فن کار کند و سینی دستگاه هم بچرخد ولی عمل گرمایش انجام نشود، می تواند علت گرم نکردن مایکروفر باشد.

چگونگی تست کردن میکروسویچ ها به وسیله مولتی متر برای پیدا کردن علت گرم نکردن سولاردوم و مایکروفر

  1. ابتدا ماکروفر را از برق جدا کنید.
  2. با علم به اینکه خارهای درب سالم هستند و شکستگی ندارند دستگاه را باز کرده و میکروسویچ ها را برای تست با مولتی متر از دستگاه باز کنید.
  3. میکروسویچ ها از سه پایه تشکیل شده اند که یک پایه مشترک و دو پایه دیگر(در حالت عادی باز و در حالت عادی بسته) نامیده میشوند.

برای تست مولتی متر را بر روی بیزر قرار دهید. یکی از پروپ ها را بر روی پایه مشترک قرار داده و پروپ دیگر را بر روی یکی دیگر از پایه ها قرار دهید بر روی پایه در حالت عادی باز باید بوق ممتد شنیده شود، با فشار دادن دکمه بوق قطع شود. به همین شکل  بر روی پایه در حالت عادی بسته با فشار دادن دکمه صدای بوق ممتد شنیده شود، با رها کردن دکمه صدا قطع شود، نشان از سالم بودن میکروسویچ هاست.

و در صورت خرابی کلیدهای درب باید عوض شوند، با ثبت درخواست تعمیرات مایکروفر به شکل آنلاین در تعمیرگاه مجاز مایکروویو باما خدمات مشکل گرم نکردن مایکروفر شما با گارانتی ۱۸۰ روزه و قطعات فابریکی برطرف میگردد.

بررسی مگنترون سولاردوم و مایکروویو

یک مشکل معمول در گرم نکردن مایکروفر و سولاردوم خرابی مگنترون است. در صورت خراب شدن مگنترون ماکروفر، ابتدا سلامت فیوز حرارتی بین خازن و ترانس های ولتاژ  باید بررسی گردد. علت سوختن فیوز این است که مابقی قطعات آسیب نبینند.

نحوه تست مگنترون به وسیله مولتی متر

  1. برای رعایت نکات ایمنی ماکروفر را خاموش و برق دستگاه را قطع کنید.
  2. برای دسترسی به مگنترون ابتدا دستگاه را باز کرده خازن دستگاه را تخلیه کرده وبعد از چک کردن سلامت خازن، دیود و فیوز ترانسفورماتور ولتاژ بالا به سراغ مگنترون بروید.
  3. به وسیله مولتی متر فیش های مگنترون را تست کنید با تست بیزر باید بوق بزند و اهم پایه ها باید حدودا ۳ اهم باشد.

از لحاظ ظاهری هم نباید رادیات هایی که برای خنک کردن قطعه استفاده میشوند شل شده باشند، همچنین آهنرباهای داخل قطعه نباید ترک خورده یا شکسته شده باشند.

در صورت مشاهده هرکدام از این مشکلات در مگنتران باید تعویض شود، در تعمیرگاه مایکروویو تست اشعه مگنترون جدید صورت می گیرد.

توجه: گاهی با خرابی مگنترون مایکروفر جرقه میزند .

بررسی خازن مایکروویو

خازن برای تبدیل خروجی ترانس های ولتاژ به ولتاژ دی سی و دو برابر کردن ولتاژ خروجی با دیود همکاری می کند. اگر خازن سوخته باشد، تمامی چرخه مدار ولتاژ بالا به درستی کار نمی کند و مایکروویو و سولاردوم گرم نمی کند . برای تست کردن سالم بودن خازن، از یک مولتی متر با قابلیت تست ظرفیت خازن استفاده کنید. در صورت اینکه مولتی متر ظرفیت خازن را با تلرانس بیشتر یا کمتر از ۳ فاراد نشان داد، خازن خراب است و باید تعویض گردد تا مشکل گرم نکردن مایکروفر برطرف گردد.

(هشدار: ماکروفر می تواند مقدار قابل توجهی از برق موجود را در خازن خود ذخیره کند، حتی پس از اینکه ماکروفر از برق کشیده شود. به خاطر ذخیره ولتاژ بالا در حین کار زیاد، احتمال برق گرفتگی وجود دارد. جایگزینی قطعات الکترونیکی بسیار خطرناک است. اجزای موجود در مایکروویو میبایست فقط توسط یک تعمیرکار مایکروفر دارای گواهینامه معتبر تعمیرات مایکروویو جایگزین شود.)

خرابی ترانس ولتاژ بالا مایکروویو

مایکروویو به منظور تغذیه موجبر مگنترون ، نیازمند ولتاژ بسیار بالایی برای تولید اشعه است، این باعث می شود انرژی لازم برای پخت غذا از آن ساطع شود. زمانی که ترانس های ولتاژ خراب شود، معمولاً سیم پیچ های آن قوس خواهد داشت و بوی سوختگی می دهد و میتواند علت گرم نکردن مایکروفر و سولاردوم باشد. نحوه بررسی و تست ترانس ولتاژ بالادر این مقاله بررسی شده است. برای تعویض قطعات اورجینال با ضمانت، سرویس و تعمیر مایکروفر خود با خدمات مشتریان تماس بگیرید.

توجه: در صورت تست تمامی قطعات ذکر شده و اطمینان از سالم بودن آنها احتمال خرابی در برد اصلی دستگاه وجود دارد برای تعمیر برد مایکروویو میتوانید با متخصصین با تجربه ما تماس بگیرید.

تعداد کل نظرات :  0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *