bamakhadamat@gmail.com

دیود مایکروفر

دیود مایکروفر

دیود مایکروفر چیست و چگونه کار میکند؟

دیود مایکروفر قطعه الکترونیکی برای یک سو کردن اختلاف پتانسیل ترانس ولتاز بالا (های ولتاژ) به صورت نیم موج است. جریان را فقط از یک سمت خود عبور می دهد، در سمت دیگر مقاومت بسیار بالایی دارد و بخشی از جریان دهنده ولتاژ است. هنگامی که سیم پیج ثانویه ترانس ولتاژ بالا خراب میشود دیود مایکروفر اتصال ولتاژ را از مگنترون کوتاه می کند.

نشانه خرابی دیود مایکروفر

در صورت بروز خرابی باعث می شود:

  1. مایکروویو غذا را نمیپزد یا گرم نمیکند.
  2. با شروع به کار ماکروفر جرقه میزند.

برای تعمیر مایکروفر میتوانید با تعمیرگاه باما خدمات تماس بگیرید یا ثبت سفارش آنلاین انجام دهید.

توجه: روشن نشدن ماکروفر مربوط به دیود آن نمیباشد.

در داخل مایکروویو، دیودی وجود دارد که با خازن و مگنترون کار می کند تا بتواند گرمای مورد نیاز مایکروویو را به خوبی تأمین کند. در هنگام تلاش برای دسترسی به دیود مایکروفر، توصیه می شود ماکروفر را از برق بکشید، خازن ولتاژ بالا را دی شارژ کنید تا دچار برق گرفتگی نشوید. برای اطمینان از درست بودن آن از مولتی متر استفاده کنید، در صورت مقاومت کم در یک جهت و مقاومت بالا در جهت دیگر دیود مایکروفر به درستی کار می کند. اگر هیچ گونه مقاومتی در آن مشاهده نکردید، باید سریعاً توسط تکنسین تعمیر مایکروویو و سولاردوم جایگزین شود تا از جرقه ها جلوگیری شود.

دیود مایکروفر چیست

جایگزینی دیود مایکروفر : چگونه می توان خرابی دیود مایکروفر را تشخیص داد؟

بعضی اوقات مایکروویوها به دلیل سوختن فیوز های ولتاژ، ترانس های ولتاژ کاملاً از کار نمی افتد. درعوض، گاهی اوقات می تواند عملکردهای مانند روشن کردن، زمان دادن و حتی چرخاندن سینی داخل را بدون گرم کردن غذای شما انجام دهد. در این شرایط ، چیزی در ماکروفر شما خراب شده است.

می توانید عملکرد هر یک از این قسمت ها را با یک مولتی متر تست کنید. سه قسمت از مایکروویو شما وجود دارد که در درجه اول با ولتاژ بالا کار می کنند و به فیوز های ولتاژ وصل می شود: خازن، ترانس های ولتاژ و مگنترون. می توانید یکسو کننده ها را که وظیفه تبدیل برق از متناوب به مستقیم را دارند آزمایش کنید.

می توانید هر سه مؤلفه مایکروویو معیوب خود را امتحان کنید خازن ها یا دیودها شایعترین خرابی را دارند.

هشدار:با توجه به نحوه عملکرد ماکروفر به این نکته دقت کنید که حتما دستگاه از برق جدا شده باشد، اینکه قطعاتی که در خود برق ذخیره می کنند دی شارژ شده باشند.

روش تست دیود ماکروفر :

یک باتری نه ولت تهیه کنید، پروپ های ولت متر خود را متصل کنید. سپس از گیره استفاده کنید تا دیود را در مدار سری با باتری ببندید حالا ولتاژ را آزمایش کنید. در این شرایط یک دیود مایکروویو (یکسو کننده) باید افت ولتاژ داشته باشد، اختلاف پتانسیل تقریباً ۳ ولت است. اگر همان ولتاژ باتری را بخوانید، دیود معیوب است و نیاز به تعویض دارد.

می توانید با روش ایجاد مدار سری، یک دیود جدید را آزمایش کرده تا تأیید کنید که افت ولتاژ مناسبی وجود دارد. یکسو کننده ها(دیودها) می توانند خراب باشند، بنابراین یکی از علل عمده نقص مایکروویو خرابی دیود می باشد.

تست دیود مایکروفر

نصب دیود جدید توسط شما:

مطمئن شوید که طرف کاتد متصل به بدنه است و قسمت آند روی خازن است. نصب دیود در جهت صحیح برای اطمینان از اتصال ایمن و کارآمد بسیار مهم است. قسمت منفی یکسو کننده شما بطور معمول نوار سفید رنگی را در نزدیکترین لبه قسمت میانی مشخص کرده است. همچنین دارای یک اتصال دهنده به بدنه است. طرف مثبت، رنگ نواری نخواهد داشت و به خازن متصل می شود. طرف منفی طرف کاتد است و طرف مثب آند است.

سایر مشکلات :

اگر دیود شما کار می کند و نیازی به تعویض ندارد، بهترین قسمت بعدی برای آزمایش خازن شما، و سپس ترانس ولتاژ بالا شما است. ترانس های ولتاژ می تواند کمی گمراه کننده باشد. زیرا می توان طرف ولتاژ بالا خراب باشد در حالی که ترمینال های ولتاژ پایین کاملاً سالم هستند. در این قسمت به دنبال قسمت های سیاه شده و دوده زده باشید. سیم پیچ با ولتاژ بالا به اتصال زمین نیز باید از مقاومت اهمی صفر برخوردار باشد.

مثل همیشه هنگام  تعویض قطعات در یک وسیله برقی، مراقب باشید قطعات را دقیقاً همانطور که جدا کردید دوباره وصل کنید، از ابزار عایق استفاده کنید. اگر روی خازن یا دیود مایکروویو کار می کنید، به وسیله یک پیچ گوشتی خازن را تخلیه کنید. اگر می خواهید در مورد تعمیر سولاردوم و مایکروویو و انواع لوازم خانگی خود بیشتر بدانید، به قسمت مقالات و دانستنی های باما خدمات مراجعه کنید.

مقالات مرتبط:

  1. علت نچرخیدن سینی سولاردام
  2. تعمیر مایکروویو و سولاردام ال جی
  3. خازن مایکروفر چیست
  4. دلیل گرم نکردن مایکروفر
تعداد کل نظرات :  0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *