bamakhadamat@gmail.com

مایکروفر چگونه کار میکند

مایکروفر چگونه کار میکند

 مایکروفر چگونه کار میکند ؟ بررسی نحوه عملکرد و امواج مایکروویو (مایکروفر)

در گذشته خیلی دور اجدادمان در کنار آتش و دود چوب چندین ساعت برای درست کردن غذا مینشستند، آنها می توانستند همه چیز را در مایکروویو ریخته، با فشار دادن چند دکمه، یک وعده غذایی را در یکی دو دقیقه آماده کنند، ولی آنها برق و تکنولوژی نداشتند و نمیدانستند مایکروفر چگونه کار میکند. باما خدمات به نحوه عملکرد مایکروفر در این مقاله میپردازد، میتوانید برای مشاوره، کارشناسی عیوب مایکروفر و سولاردوم خود با ما تماس بگیرید.

آغار محبوبیت مایکروویو ها در دهه ۱۹۷۰ بود، آنها سطح راحتی زندگی خانوار را بالا بردند. اجاق گاز معمولی مواد غذایی را به آرامی و با انتقال حرارت از بیرون گرم می کند (گرمای شعله به ظرف و از ظرف به غذا منتقل میشود)، اما نحوه کار مایکروفر (مایکروویو) استفاده از امواج رادیویی پرقدرت با گام کوتاه برای پختن یا گرم کردن مواد غذایی است (به خاطر تابش امواج پر قدرت است که میگوییم مایکروفر غذا را از داخل گرم میکند) به همین دلیل است که مایکروویو می تواند عمق (مغز) گوشت را تقریباً شش برابر سریعتر از اجاق گاز معمولی بپزد. ماکروفر همچنین باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود، زیرا می توانید بلافاصله بدون اینکه منتظر افزایش درجه حرارت اجاق و گرم شدن ظرف باشید، پخت و پز کنید. بیایید نگاهی دقیق تر به نحوه عملکرد مایکروفر (مایکروویو) بیاندازیم:

چک کردن اجزای موثر در تولید گرما توسط مایکروفر (مایکروویو)

محفظه داخلی مایکروویو و سولاردوم بعنوان یک جعبه فلزی قوی مانع از فرار ریز موج های مضر می شود. حال به این سئوال میرسیم که مایکروفر چگونه کار میکند و گرما ایجاد میکند؟ توسط دستگاهی به نام مگنترون امواج تولید می شود، مگنترون در پشت شبکه فلزی سوراخ شده در سمت راست (درست در پشت لامپی که داخل ماکروفر را روشن می کند) قرار میگیرد. از میان شبکه توری ممکن است فقط بتوانید باله های خنک کننده افقی را روی مگنترون ببینید، (مانند دسته های موازی، صفحات فلزی رادیات در مگنتران قرار میگیرند). همچنین به صفحه چرخشی(سینی) توجه کنید، ظرف را میچرخاند تا امواج به طور مساوی به غذا برخورد کند. قسمت پشت درب با کاور فلزی محافظ پوشانده شده است تا مانع تشتع امواج به بیرون شود.

ماکروفرها بسیار سریع و کارآمد هستند زیرا انرژی گرما را مستقیماً به مولکول ها (ذرات ریز) در داخل غذا هدایت می کنند. نحوه گرم کردن مایکروفر مانند تابش خورشید و از جنس تششع امواج برای گرم کردن است.

امواج مایکروفر (مایکروویو)

امواج مگنتران مایکروفر چگونه کار میکند ؟ امواج مایکرو دقیقاً شبیه به امواج الکترومغناطیسی است که از طریق فرستنده های تلویزیون و رادیویی از هوا عبور می کند. امواج مایکروویو دارای الگویی به شکل نمودار سینوسی نامرئی از الکتریسیته و مغناطیس است که با سرعت نور از هوا عبور می کند (۳۰۰۰۰۰ کیلومتر یا ۱۸۶،۰۰۰ مایل در ثانیه). در حالی که امواج رادیویی در واقع می توانند بسیار طولانی باشند (بعضی از آنها ده ها کیلومتر یا مایل بین یک موج تا موج دیگر) ، همچنین آنها می توانند موج کوچکی داشته باشند: مایکروویوها دارای کوتاهترین موجهای رادیویی هستند که موجب میشود مواد غذایی در قسمت فر پخته شوند.

آیا امواج مایکروفر مضر است؟

موج مایکروفر ۱۲ سانتی متر (تقریباً ۵ اینچ) طول دارد. با وجود اندازه کوچک، مایکروویو ها انرژی زیادی را به همراه دارند. قبل از اینکه بدانیم مایکروفر چگونه کار میکند باید یکی از اشکالات مایکروویو را که می تواند به سلول های زنده و بافت بدن آسیب برساند را توضیح دهیم. به همین دلیل امواج مایکروفر به طور مستقیم برای افراد مضر است و به همین دلیل مایکروویو توسط کاور فلزی قوی احاطه شده و اجازه فرار امواج را نمی دهد. در حالت عادی، ماکروفر کاملاً بی خطر هست.

مایکروفر چگونه کار میکند و غذا را می پزد ؟ و چطور برق را به گرما تبدیل میکند؟

۱.در داخل کاور فلزی قوی ماکروفر، یک مولد اشعه به نام مگنترون وجود دارد. وقتی شروع به پخت و پز میکنید، مگنترون برق را از پریز برق گرفته و آن را به امواج رادیویی با قدرت بالا و طول ۱۲ سانتی متر (۴.۷ اینچ) تبدیل می کند.

۲.مگنترون این امواج را از طریق کانال راهنمای موج به درون محفظه مواد غذایی می تاباند.

۳.ظرف غذا روی سینی چرخدار قرار می گیرد، به آرامی می چرخد ​​تا اشعه غذا را به طور یکنواخت بپزد.

۴.ریز موجها پس از پرش به جلو عقب در دیواره های فلزی محفظه غذا بازتاب میکنند، مثل بازتاب نور از آیینه است. وقتی امواج به مواد غذایی میرسد براحتی در آن نفوذ میکنند، همانطور که امواج رادیویی مستقیماً می توانند از دیوارهای خانه شما عبور کنند ، بنابراین امواج مایکروفر نیز در داخل غذا نفوذ می کنند. با عبور از آن، موحب ارتعاش سریعتر مولکولها میشوند.

۵.ارتعاش مولکولها گرما تولید میکند، هر چه لرزش آنها بیشتر باشه غذا داغتر میشود.

حال متوجه شدیم که مایکروفر چگونه کار میکند و قطعات اصلی آن را شناختیم، میتوانیم مشکلاتی نظیر روشن نشدن مایکروفر و علل جرقه زدن دستگاه را در این مقالات مورد بررسی قرار دهیم. پیشنهاد میگردد در صورت بروز خرابی برای تعمیر مایکروفر خود ثبت درخواست آنلاین را انجام دهید.

تعداد کل نظرات :  0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *