bamakhadamat@gmail.com

چرا مایکروفر جرقه میزند ؟

چرا مایکروفر جرقه میزند ؟

چرا مایکروفر جرقه میزند ؟ مطالعه و بررسی دلیل جرقه زدن مایکروفر (مایکروویو)

دلیل جرقه زدن مایکروفر وقوع یک اتفاق غیر عادی در کارکرد دستگاه است. ریخته شدن مایعات درون دستگاه یا چربی انباشته شده در داخل مایکروویو شما، باعث ایجاد جرقه در محفظه داخلی می شود. چرا مایکروفر جرقه میزند ؟ مهمترین علت وجود قطعه فلزی است که به مطالعه کامل آن در ادامه میپردازیم، ولی اگر این اتفاق افتاد و متعاقباً در همان شرایط با مایکروویو خود طبخ کنید ممکن است سبب ایجاد آتش سوزی شوید. وقتی انرژی درونی ماکروفر به دلیل داشتن موتور فن معیوب در یک منطقه از دستگاه جمع شود، دیود ولتاژ بالا می تواند دلیل جرقه زدن مایکروفر (مایکروویو) شود.

برای تعمیر جرقه زدن مایکروفر نیاز به آگاهی از طرز نحوه کارکرد مایکروفر، نگهداری درست و سرویس مایکروفر به شکل دوره ای و منظم است.

بی دقتی در هنگام رعایت دستور العمل های طبخ میتواند باعث ایجاد جرقه شود و به مرور قدرت خراب کردن مایکروفر شما را دارد.

جلوگیری از جرقه مایکروفر با تمیز کردن

مایکروویو و سولاردوم را باید بعد از هر بار استفاده تمیز کرد، مواد غذایی باقی مانده باعث ایجاد جرقه می شود. اکثر مایکروویو ها دارای صفحه گردان (سینی) شیشه ای هستند که به راحتی می توان آنها را درآورد با آب و صابون شست، سپس خشک و جایگزاری کرد. کابین داخلی مایکروفر باید با یک پارچه مرطوب شده تمیز شود. این یکی از راه حل هایی بر این سئوال که چرا سولاردوم و مایکروفر جرقه میزند میباشد و  تضمین میکند که مایکروویو شما در شرایط مطلوبی قرار دارد، این کار توسط سازندگان هم توصیه می شود. همچنین پیشنهاد می گردد قبل از پخت و پز با ماکروفر، ماده خوراکی خود را با کاغذ موم شده یا با یک پوشش پلاستیکی مخصوص مایکروویو بپوشانید تا از پاشیدن و ریختن مواد که دلیل جرقه زدن مایکروفر شناخته می شوند، جلوگیری کنید.

چرا مایکروفر جرقه میزند ؟

جرقه زدن نشان دهنده مشکل در مایکروفر است. بیشتر افراد حین جرقه زدن سولاردوم یا ماکروفر دچار وحشت میشوند. پس در اولین گام آنرا خاموش کنید تا بازرسی های لازم را انجام دهیم. در زیر علت و دلیل جرقه زدن مایکروفر (مایکروویو) مشخص میشود:

 ۱. وجود قطعه فلزی داخل مایکروویو

وجود یک قطعه کوچک از فلز در دستگاه کافی است که بدانیم چرا مایکرفر جرقه میزند . بعنوان مثال زمانی به صورت ناخواسته اتفاق می افتد که بوسیله سیم ظرفشویی مایکروویو خود را تمیز کردید، پس باید ضایعات فلزیش را از داخل مایکروفر در بیاورید. فلزات باعث می شوند که الکترونها به دور خود حرکت کنند و دلیل جرقه زدن مایکروفر (مایکروویو) میشوند. جرقه ها به دلیل ایجاد ذرات باردار که یک میدان الکتریکی متمرکز در لبه جسم فلزی ایجاد میکنند رخ می دهد. این فلز باید در اسرع وقت بیرون کشیده شود.

اگر سریع برداشته نشود ، موجب آسیب جدی مانند سوراخ شدن در دیوارها ماکروفر و آتش سوزی شود. این ایده خوبی است که قبل از استفاده مجدد از دستگاه، توسط یک تکنسین حرفه ای تعمیر مایکروویو چک شود. سایر فلزاتی که می توانند باعث ایجاد مشکل در مایکروویو شوند، فویل یا وسایلی مثل کارد و چنگال با روکش فلزی هستند.

۲. خرابی مگنترون یا آسیب دیدن هدایت کننده امواج مگنترون

پوششی به عنوان موجبر روی مگنترون یافت می شود، این وسیله برای انتقال امواج گرما به ناحیه مرکزی مایکروویو استفاده می شود. این پوشش همچنین از ورود ذرات غذایی به مگنترون که خطرناک است جلوگیری می کند. دیده ایم که هنگام پخت و پز، ذرات مواد غذایی میپرند و به موجبر می چسبید. در ادامه ذرات غذای چسبیده در اثر گرمای مگنترون سوزانده می شوند پس دلیل جرقه زدن مایکروفر میشود (چون غذای سوخته به کربن تبدیل شده و حالتی مانند فلزات در امواج مگنتران ایجاد میکنند). این جرقه ها با گذر زمان به پوشش موجبر آسیب میرسانند و باعث ایجاد جرقه بیشتر مایکروویو می شوند. خرابی مگنترون علت روشن نشدن مایکروفر نیز میباشد. حال متوجه میشویم چرا مایکروفر جرقه میزند ، جرقه ممتد میتواند باعث آسیب دیدن جدی دستگاه و در نتیجه انجام تعمیر مایکروفر شود.

۳. جرقه زدن و آسیب دیدن پایه های نگهدارنده داخل ماکروفر

پایه های جوجه گردان همانند یک چنگک نگه دارنده می باشند، در بیشتر مواقع جرقه سولاردام یا ماکروفر در کناره این پایه ها بوجود می آید که به مرور زمان این پایه ها را فرسوده میکند. قابل توصیه است که در صورت مشاهده جرقه در پایه ها انها را تعویض و جایگزین کنید.

۴. دیود سوخته

مایکروویوها دارای دیود ولتاژ بالا هستند که در اثر سوختن یا اتصال کوتاه دلیل جرقه زدن مایکروفر (مایکروویو) می شوند. با اطمینان از استفاده صحیح از سوئیچ ها و توان توصیه شده هنگام طبخ با ماکروفر می توان از این کار جلوگیری کرد.

۵. اثرات و لکه های سوختگی

لکه های سوختگی در داخل مایکروویو شما نشانگر واضحی است که چرا مایکروفر جرقه میزند ، نادیده گرفتن آنها ممکن است باعث ایجاد آتش سوزی در دستگاه شود. تماس با سرویسکار بهترین گزینه است زیرا او می تواند دلیل جرقه زدن ماکروفر را کشف کند. در صورت وجود هر قسمت آسیب دیده که نیاز به تعویض داشته باشد، خدمات جایگزینی توسط متخصصین مایکروفر باما خدمات با گارانتی ۳ الی ۶ ماه انجام میگیرد. در صورتیکه با قطعات مایکروفر آشنا نیستید و مایکروفر جرقه میزند با ما تماس بگیرید یا ثبت درخواست تعمیر آنلاین کنید. پیشنهاد میشود خود اقدام به باز کردن ماکروفر نکنید زیرا این امر می تواند یک شوک الکتریکی شدید به شما وارد کند.

آموزش نحوه تعمیر جرقه مایکروفر

اگر هنگام کار با مایکروویو خود جرقه می بینید، بهتر است ابتدا داخل دستگاه خود را بررسی کنید. اگر متوجه پاشیده شدن هرگونه مواد غذایی در ماکروفر هستید، با احتیاط به طبخ آن ادامه دهید تا متوجه محل برخی جرقه ها شوید. این همچنین می تواند در صورت تجمع چربی در سقف مایکروویو شما موجب شود. توصیه می کنیم آشپزی را متوقف کرده و داخل مایکروفر را کاملا تمیز کنید. به طور کامل به شما آموزش دادیم که چرا مایکروفر جرقه میزند .

در داخل مایکروویو، چرخنده ای (همزن) وجود دارد، کارش توزیع انرژی گرمایشی ایجاد شده توسط دستگاه میشود. اگر خوب کار نکند، انرژی ایجاد شده به جای توزیع در کلیه مناطق در ماکروفر، در یک منطقه متمرکز میشود و دلیل جرقه زدن مایکروفر یا سوختن آن می شود. علت عدم کارکرد مناسب همزن، خراب شدن تسمه آن یا خراب شدن موتور چرخش است. اهتمام به این خطاها از ایجاد جرقه زدن سولاردوم (ماکروفر) جلوگیری میکند در نتیجه موجب صحیح گرم گردن غذا توسط مایکروفر میگردد.

تعداد کل نظرات :  0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *